Jak wykorzystywać system modułowy GRAPHIT®? Warsztaty konstrukcyjne Trilogiq i Volkswagen Poznań.

IMG_1958-1

Jak wykorzystywać system modułowy GRAPHIT®? Warsztaty konstrukcyjne Trilogiq i Volkswagen Poznań.

6 lutego tego roku odbyły się warsztaty zorganizowane przez firmę Trilogiq Poland oraz Volkswagen Poznań Sp. z o.o. Głównym celem warsztatów było zbudowanie regału oraz wózka z systemu modułowego GRAPHIT na wzór istniejących już w poznańskim zakładzie Volkswagena konstrukcji stalowych, przeanalizowanie korzyści i rozwiązań jakie można zastosować z systemu GRAPHIT w tutejszym zakładzie oraz pozostawienie zbudowanych konstrukcji na testy.  Pierwszą część warsztatów zajęły prezentacje przedstawicieli obu firm Pana Piotra Boguckiego, Country Managera z Trilogiq Poland, oraz Pana Rafała Regulskiego z Działu Budowy Karoserii.

RYWALIZACJA

Po części teoretycznej nastąpiła część praktyczna. Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na dwie grupy: A i B.  Jedna z grup miała za zadanie zbudowanie regału, druga wózka. Materiał do budowy został przygotowany i dostarczony przez ekipę Trilogiq. Grupy niezwykle entuzjastycznie podeszły do zadania, po szybkiej analizie wszystkich elementów konstrukcji przystąpiły do budowy.

Dużym zaskoczeniem dla wszystkich uczestników był czas w jakim powstały obydwie konstrukcje – grupy poradziły sobie z budową w około 30 min.  Warto tutaj nadmienić, że budowa wymagała realizacji niektórych prac na warsztacie, jak na przykład docinanie rurek, co było zamierzonym utrudnieniem.

WYZWANIA

Na pierwszy rzut oka problematyczną sytuacją okazała się omyłkowa zamiana rurek – grupa A mniej więcej na półmetku swojej pracy zamontowała jedną z rurek gruby B w swojej konstrukcji. Wydawać by się mogło, że taka pomyłka wymaga rozmontowania całości konstrukcji do zera, jednakże okazało się, że system pozwala na wyjęcie jednej z rurek bez konieczności całkowitego demontażu. Dzięki tej pomyłce grupy przekonały się, że system charakteryzuje się łatwością modyfikacji w rezultacie czego nie straciły czasu na rozbiórkę konstrukcji i ponowny montaż.

DYSKUSJA I WNIOSKI

Po zbudowaniu regału oraz wózka uczestnicy warsztatów mieli możliwość dyskusji oraz wymiany opinii na temat modułowego systemu GRAPHIT, z którego korzystali. W tym konkretnym przypadku byłby to rurki z aluminium, ze stali nierdzewnej oraz złączki z materiałów kompozytowych.

Największym atutem montażu okazała się łatwość i prostota składania konstrukcji, możliwość bezkolizyjnego przekładania rurek oraz modyfikacje. Kolejną ważną cechą systemu, na którą uczestnicy zwrócili uwagę była waga – aluminium jest dużo lżejsze od stali i to wpływało na komfort i szybkość montażu ale jest to także istotna cecha przy transporcie, ze względu na możliwość większego obciążenia wózka zbudowanego z aluminium.
Padały pytania dotyczące jakości złączek, bezpieczeństwa oraz dodatkowych elementów, których systemy stalowe nie posiadają. Grupy zwróciły uwagę na zwiększone bezpieczeństwo, które oznacza mniej uszkodzeń palców oraz dodatkowe elementy przy złączkach takie jak pierścienie mocujące, które trzymają złączkę przed rozchodzeniem się.

Powstały pomysły realizacji nowych rozwiązań, które umożliwiałyby rozbudowę regałów z rożnymi modyfikacjami, dzięki czemu będzie można tworzyć różnego rodzaju konstrukcje wykorzystując te już istniejące.

Warsztaty okazały się ciekawym i konstruktywnym doświadczeniem dla obu firm. Możliwość zbudowania wózków z niestosowanego przez Volkswagena Poznań dotychczas systemu oraz dyskusji na ten temat otworzyło przed każdą z firm nowe perspektywy. Pojawiły się nowe pomysły i  zagadnienia, nad którymi na pewno warto się zastanowić.

Zródło: http://logistyczny.com/spistresci.php?id=115

IMG_0982-2 IMG_1023-2 IMG_1093-2 IMG_1143-2

Categories:Wydarzenia